deQUERVAİN TENOSİNOVİTİ


 
deQuervain Tenosinoviti Nedir?

Birinci el sırtı tünelinin iltihabı, tıbbi adıyla de Quervain tendiniti veya İsviçreli cerrahın adıyla Fritz de Quervain tenosinoviti, başparmağın tabanında el bileği tendonlarının hasarı veya iltihabıdır. İltihap, kompartmanın (tünelin veya kılıfın) tendon etrafında şişmesine ve genişlemesine neden olur. Böylece başparmak ve el bileği hareketleri ağrılı olur. Yumruk yapmak, cisimleri sıkıca kavramak ve bebek tutmak gibi hareketler, deQuervain tenosinovitinde en çok ağrı yapan hareketlerdendir.
 

deQuervain Tenosinoviti’nin Sebebi Nedir?

deQuervain tendinitinin en önemli sebebi başparmak tabanında tendonların sebep olduğu hasardır. Genellikle tekrarlayıcı hareketler buna sebep olur. Yeni anneler bu tendinite adaydır; küçük bebeklerin bakımı sırasında başparmakta uygunsuz duruşlar ortaya çıkar. Gebelikteki hormonal değişiklikler ve bebeğin bakımı sırasındaki hareketler bu tendinitinin gelişme olasılığını arttırır. El bileği kırıklarında da tendonlar üzerindeki baskının artışına bağlı olarak de Quervain tendiniti olasılığı artar.
 

deQuervain Tenosinoviti’nin Belirti ve Bulguları

El bileğinin başparmağa bakan tarafında ağrı, bu hastalığın temel bulgusudur. Ağrı zaman içinde gelişebilir veya ani başlayabilir. Ağrı, el bileğinde, birinci dorsal kopartmanın adı verilen yapının üzerinde yoğunlaşır. Ağrı başlangıç bölgesinden başparmağa doğru veya ön kola doğru uzanabilir. El ve başparmak hareketleri, özellikle de kuvvetli kavrama ve bükme ağrıyı artırabilir. Başparmağın tabanı üzerindeki şişlik, bu bölgedeki sıvı dolu bir kistle de ilgili olabilir. Nadiren de, başparmak hareketleri sırasında bir takılma veya sürtünme olabilir. Ağrı ve şişlik yüzünden iğne tutmak gibi ince hareketler sırasında zorlanma olabilir. Tendon kılıfı üzerindeki sinirin rahatsız edilmesinden dolayı başparmak veya işaret parmağının arkasında uyuşukluk gelişebilir.

deQuervain Tenosinoviti’nin Tanısı


El bileğinin başparmak tarafındaki tendonların tam üzerindeki hassasiyet, bu hastalığın temel bulgusudur. Hastanın diğer parmaklarını başparmağının üzerine alarak yumruk yapması, özel bir testtir. Bu hareket, de Quervain tenosinoviti olan hastalarda şiddetli ağrıya sebep olur.

deQuervain Tenosinoviti’nin Tedavisi

Tedavinin temel amacı, hasarın ve şişliğin sebep olduğu ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Doktorunuz şunları önerebilir:


- Başparmağı istirahat ettirmek ve atel kullanımı önerilebilir.

-Ağız yoluyla kullanılan iltihap giderici ilaçlar önerilebilir.

 -Başka bir tedavi seçeneği olarak, kopartmanın içine kortizon benzeri bir ilaç enjekte edilebilir.


Tüm bu cerrahi dışı tedaviler ile şişlik azaltılır ve böylece ağrı bir süreliğine giderilir. Bazı olgularda, sadece belli başlı günlük aktivitelerin kısıtlanmasıyla belirtiler kendiliğinden ortadan kalkar.


Belirtiler çok şiddetliye veya ortadan kaldırılamıyorsa, cerrahi tedavi önerilebilir. Cerrahi yöntemler ile tünel gevşetilir ve böylece iltihapli tendonlar için daha fazla yer açılır. Bu şekilde dar alandaki sürtünmenin ortaya çıkardığı iltihabi kısır döngü sonlandırılır. Yara iyileştikten sonra, hasta elini normal şekilde kullanmaya devam edebilir. Cerrahınız, sizin durumunuz için en uygun tedavi seçeneğini önerecektir.Not:  Bu bilgiler Amerikan El Cerrahları Topluluğu’nun internet sitesinden alınmıştır.  Sitemizin yapılandırılma çalışmaları sonrası yeni bilgiler eklenecektir.

Note: This material is taken from ASSH web site: www.assh.org